آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت اول

Job Seeker Visa

یه ویزا (البته از نوع اقامتی) برای آلمان وجود داره به اسم ویزای جستجوی کار. یک ویزای ۶ ماهه که به شما فرصت اقامت در آلمان مثل یک شهروند، شرکت در مصاحبه‌های کاری و عقد قرارداد کاری رو میده. البته با این نوع ویزا شما اجازه کار ندارید. بعد از عقد قرارداد، باید به اداره مهاجرت مراجعه کنید و امور اداری مربوطه رو پیگیری کنید.

صحبت‌هایی هم در مورد تمدید این ویزا تا یک سال وجود داره که از طرف سازمان مهاجرت رد شده و قانون کلی در این رابطه وجود نداره، کاملاً فرد به فرد، پرونده به پرونده این شرایط و برخورد اداره مهاجرت (آسلندر) متفاوت بوده.

خب این ویزا از کجا شروع می‌شه و چطوری می‌شه برای این ویزا اقدام کرد؟

از گرفتن نوبت مصاحبه از سفارت آلمان در کشوری که در اون اقامت دارید.

حالا چرا این رو گفتم، خیلی زیاد دیده شده این سوال که بریم از سفارت آلمان در ترکیه اقدام کنیم، در صورتی که اقامت ترکیه رو داشته باشید شدنیه. در غیر این صورت خیر.

گرفتن این ویزا چقدر طول می‌کشه؟

دو زمان انتظار برای این ویزا وجود داره،

 • انتظار اول، انتظار برای نوبت مصاحبه توسط سفارت آلمان.
 • انتظار دوم بعد از مصاحبه تا دریافت ویزا.

در مورد اول، خود سفارت آلمان یک فایل رو روی سایتش گذاشته، زمان احتمالی وقت سفارت رو مشخص می‌کنه. که البته “بیش از ۱۲ ماه” تقریب درستی به ما نمیده، می‌تونه ۱۲ ماه و ۱ روز باشه، می‌تونه ۱۲ ماه و چند سال باشه! هیچ تقریبی هم در دست نیست.

زمان مصاحبه کی مشخص می‌شه؟ حدوداً یک ماه قبل از روز مصاحبه شما، به شما ایمیل می‌شه.

نکته مهم:

فقط و فقط و فقط، ویزای شنگن به ویزامتریک منتقل شده، سایر اقامت‌های کاری، تحصیلی، پیوست خانواده منحصراً توسط خود سفارت مدیریت می‌شه.

نکته مهم بعدی:

هیچ راهی برای دور زدن سفارت وجود نداره واقعاً، شما نمی‌تونین وقت شنگن بگیرید و مدارک اقامت کاری ببرید. با این کار موقعیت رو برای همه ایرانی‌ها تحت تاثیر قرار میدین.

نکته مهم‌تر بعدی:

دعوتنامه کاری برای شرکت در جلسه کاری یا کنفرانس، جز ویزای شنگن هست و ویزای اقامتی محسوب نمی‌شه و نمی‌تونید با ویزای شنگن وارد آلمان بشید و به اقامت دائم یا اجازه کار تبدیل کنید.

بریم سراغ نحوه گرفتن وقت سفارت:

وقتی لینک تعیین وقت سفارت آلمان رو باز کنید، هم زبان آلمانی، هم انگلیسی و هم فارسی رو خواهید دید. پس پیدا کردن قسمتی که مربوط به گرفتن وقت مصاحبه است راحته.

Visa-Termine – langfristige Aufenthalte

Visa-appointments – long term stays

سیستم تعیین وقت آنلاین سفارت آلمان

من همیشه زبان انگلیسی رو انتخاب می‌کنم، چون متاسفانه هنوز آلمانی رو خوب یاد نگرفتم.*

روی لینک مربوطه که کلیک کنید، سه گزینه خواهید داشت که البته این صفحه به زبان فارسی موجود نیست. من حالت انگلیسی رو انتخاب کردم و هر سه گزینه رو برای شما شرح میدم.

German Embassy Tehran

گزینه اول مربوط به ویزای پیوست خانواده است، یعنی همسر و فرزند کسی که در آلمان ساکنه.

گزینه دوم، مشخصه! مربوط به ویزای دانشجویی و فرصت مطالعاتیه.

می‌رسیم به گزینه سوم، اون صف انتظار عجیب برای ویزای جستجوی کار، ویزای کار، بلوکارت و ….

صحبت ما در مورد ویزای جستجوی کار بود، پس میشه همین گزینه سوم، البته اگر وقتی شما سایت رو باز کردین ترتیب با این عکس متفاوت بود، من تعیین‌کننده ترتیب نیستم، دنبال کلمه job seeker یا blue card باشید.

Job Seeker Visa

همونطوری که می‌بینید، اطلاعات مورد نیاز هم ساده است. اسم و فامیل بر اساس پاسپورت، آدرس ایمیل معتبر که بتونین همیشه بهش دسترسی داشته باشید و خیالتون ازش راحت باشه. شماره پاسپورت، شماره موبایل

اگر تو این فاصله که نوبت مصاحبه‌تون رسید، پاسپورت رو عوض کردین چی می‌شه؟ هیچ مشکلی نیست، با هر دو پاسپورت برای مصاحبه حاضر می‌شید. پاسپورت قدیمی برای مطابفت دادن اطلاعات برای ورود شما به سفارت و پاسپورت جدید برای بقیه موارد.

 

– – –

من از اینکه ایران آلمانی یاد نگرفتم، واقعاً پشیمونم. جدا از اینکه وقتی تو آلمان درگیر کار و زندگی بشید، زمان کمتری برای یادگیری زبان پیدا می‌کنید، دونستن زبان آلمانی برای پیش بردن کارای اداری خیلی مهمه. مورد بعدی اینکه هزینه یادگیری زبان در ایران به مراتب کمتر از آلمانه. اشتباه من رو شما تکرار نکنید، حتی اگر رشته کامپیوتر و IT هستید. دونستن زبان آلمانی حتی فرصت‌های شغلی شما رو چند برابر می‌کنه. بالاخره شما دارید وارد کشور آلمانی زبان می‌شید و زبان رسمی کشور آلمانیه!

– – –

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت اول

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت دوم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت سوم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت چهارم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت پنجم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت ششم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت هفتم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت هشتم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت نهم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت دهم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت یازدهم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت دوازدهم

آلمان – اقامت بلند مدت – بلوکارت

آلمان – اقامت بلند مدت – مصاحبه سفارت

– – –

پی‌نوشت ۱: قطعاً همش همین نبود، این صورت پست‌ها دنباله‌دار خواهند بود. تا روز مصاحبه و حتی بعد از ورود به آلمان.

پی‌نوشت ۲: همه جا می‌گن رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات، با زبان انگلیسی پذیرفته می‌شن، ولی هیچ‌کسی به شما نمی‌گه منظور از رشته کامپیوتر و IT تخصص‌های برنامه‌نویسی و گاهی هم شبکه است. علاوه بر این، کسی به شما نمی‌گه همون‌قدر که بازار کار برای انگلیسی زبان‌ها خوبه، همونقدر هم رقابت شدیدتره. از تمام کشورهای دنیا، حتی همین کشورهای همسایه آلمان، با ویزای جستجوی کار و با زبان انگلیسی برای تخصص‌های برنامه‌نویسی میان. به خصوص هندی‌ها که عجیب بازار آلمان رو پر کردن و نیروهای زبده‌ای هم هستن.

پی‌نوشت ۳: مدرک زبان مهم نیست، دانش زبان مهمه، توی سفارت با زبانی که ادعا کردین بلدین، باهاتون مصاحبه می‌کنن. البته بعداً در مورد مصاحبه سفارت بیشتر می‌نویسم.

20 فکر می‌کنند “آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت اول

 1. Mohamad

  خیلی اطلاعات با ارزشی بود و جالب بودن …
  و خیلی روان و خوب نوشته بودید
  چقدر خوب میشد اگه این اطلاعات با ارزش و اطلاعات دیگه در مورد انواع ویزا و سفارتهای مخلف رو در قالب یک اپلیکیشن موبایلی تحت عنوان ویزا یاب اراعه میدادید

  پاسخ
 2. سعید

  با سلام
  من برنامه نویس هستم ومیخواستم از اواسط فروردین دنبال کار بگردم در خارج از ایران
  یه سری سوال برام پیش اومده ممنون میشم جواب بدین:
  ۱- تا اون جاییکه من میدونم اگه شرکتی من رو قبول کنه، کارهای ویزا و اقامت رو تسهیل میکنه این حالت، ولی
  با خوندن پست شما دچار سوال شدم که آیا
  من اگر با شرکتی به تفاهم برسم و آیا باز باید اون مراحل رو طی کنم یا نه؟به نظرتون باید من اقدامی کنم الان؟
  ۲- در مورد خونه و محل اقامت میشه یک راهنمایی بفرمایین که چجوری میشه خونه و یا اتاق
  پیدا کرد و اجاره کرد ؟ هزینه هاشون چجوریه؟
  ۳- میشه راحت سیم کارت خرید و هزینه اینرتنتشون رو چجوری بدیم؟
  ۴- فرضا من با ۱۵۰۰ یورو اومدم آلمان تا چه مدت این پول کفاف من رو میده؟ راههای انتقال پول از ایران به اونجا چجوریه؟ کارت اعتباری و حساب بانکی اینا چجوری میشه؟

  ببخشید که زیاد سوال پرسیدم و وققتون رو گرفتم
  خیلی ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام، سوال‌هاتون رو یکی یکی جواب میدم:
   ۱- تا اون جاییکه من میدونم اگه شرکتی من رو قبول کنه، کارهای ویزا و اقامت رو تسهیل میکنه این حالت، ولی با خوندن پست شما دچار سوال شدم که آیا من اگر با شرکتی به تفاهم برسم و آیا باز باید اون مراحل رو طی کنم یا نه؟به نظرتون باید من اقدامی کنم الان؟
   معمولاً شرکت‌های کمی پیدا میشن که اسپانسر ویزا بشن. با توجه به اینکه نوبت مصاحبه برای ویزای جاب سیکر، بلوکارت، ثبت شرکت همگی یک صف دارن، تسریع این مورد چیزی هست که من ندیدم اتفاق بیفته، شنیدم در موارد خیلی خاصی، با پیگیری وکیل اتفاق افتاده. این اطلاعات در مورد آلمانه، سایر کشورها شرایط متفاوتی دارن.

   ۲- در مورد خونه و محل اقامت میشه یک راهنمایی بفرمایین که چجوری میشه خونه و یا اتاق پیدا کرد و اجاره کرد ؟ هزینه هاشون چجوریه؟
   این مورد به نظرم سخت‌ترین کار در آلمانه. ولی به نسبت شانسی هم هست، بعضی از شرکت‌ها، برای محل اقامت هم کمک میکنن (در صورتی که شما با قرارداد کاری – بلوکارت اقدام کنید)، سایت‌های زیادی هستن که می‌شه اتاق یا خونه اجاره کرد. بستگی به بودجه شما داره این مورد. باز با جزییات بیشتری در این مورد در آینده می‌نویسم.

   ۳- میشه راحت سیم کارت خرید و هزینه اینرتنتشون رو چجوری بدیم؟
   خرید سیم کارت خیلی راحته، یه سیم کارت PREPAID یا میزان استفاده مد نظرتون راحت می‌تونین بگیرین. در ادامه در مورد شروع زندگی در آلمان هم می‌نویسم.

   ۴- فرضا من با ۱۵۰۰ یورو اومدم آلمان تا چه مدت این پول کفاف من رو میده؟ راههای انتقال پول از ایران به اونجا چجوریه؟ کارت اعتباری و حساب بانکی اینا چجوری میشه؟
   بستگی به سبک زندگی شما داره. من با ماهی ۵۰۰ یورو می‌تونم هزینه‌هام رو مدیریت کنم. از مبدا ایران تقریباً می‌شه گفت نمی‌شه هیچ پولی انتقال داد. بعضی از سوپرمارکت‌های ایرانی یا گروه‌های صرافی هستن که براشون ریال کارت به کارت می‌کنید و به شما یورو میدن.
   در آلمان، باز کردن حساب بانکی، وابسته به پیدا کردن خونه است. تا روزی که خونه / اتاق مناسب که قابلیت ثبت آدرس (ملده کردن) داشته باشین پیدا نکنین، و در شهرداری آدرستون رو ثبت نکنین و به اصطلاح ملده نکرده باشین، نمی‌تونین حساب بانکی باز کنین.

   هر سوال دیگه‌ای هم داشتین می‌تونین بپرسین.

   پاسخ
   1. سعید

    دوباره سلام و خسته نباشید به خاطر راهنمایی های خیلی خوبتان
    من همچنان منتظرم که در مورد پیدا کردن اتاق و خونه بنویسید
    چون واقعا یک قسمت اساسی هستند در مهاجرت
    خیلی ممنون

    پاسخ
 3. mansoor

  با سلام و عرض ادب. یه سوال داشتم در صورت امکان جواب بدین ممنون میشم. از شروع این مراحل ک فرمودین تا گرفتن ویزای کار در کل چقد هزینه میخواد تا آلمان برسی

  پاسخ
  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام و احترام، در یک پست در مورد تمام هزینه ها مینویسم، به صورت حدودی شما حدود ۶ هزار یورو پول داشته باشید به نظرم کافی باشه. اما در پست هزینه‌ها که با جزییات توضیح میدم، خودتون بهتر می‌تونید تخمین بزنید. چون برخی هزینه‌ها فرد به فرد متفاوت میشه.

   پاسخ
 4. mansoor

  سلام مجدد و خسته نباشید یه چند تا سوال داشتم جواب بدین ممنون میشم
  من میخوام اقدام کنم زبان آلمانی یاد بگیرم میخواستم بدونم مکالمه آلمانی و یاد بگیرم و مسلط بشم . سفارت برم از من مدرک زبان آلمانی نمیخوان. یا باید حتما مدرکشم داشته باشم. چون شهر ما مدرکشو نمیدن برا همین پرسیدم

  پاسخ
  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سفارت در مورد مدرک برای ویزای جستجوی کار نوشته در صورت وجود (فعلاً) و در مورد بلوکارت، مدرک زبان مورد نیازه. پس بستگی به شرایط شما داره. آزمون زبان هم معمولاً یک روزه، تو فایل چک لیست مدارک نوشته شده چه آزمون هایی مورد قبوله و چه موسسه‌هایی اون آزمون رو برگزار می‌کنن. پس اگر پیش از مصاحبه قرارداد کاری گرفتین، باید به مدرک زبان هم فکر کنین. اگر هم برای ویزای جستجوی کار اقدام می‌کنین که توی مصاحبه با زبانی که خودتون میگید بلد هستین باهاتون مصاحبه میکنن، اگر هم کسی بگه هم آلمانی و هم انگلیسی رو بلده، با هر دو تا زبان باهاش مصاحبه می‌کنن.

   پاسخ
 5. mansoor

  با سپاس از شما ک انقد خوب توضیح میدین. واقعا ممنون. ( پس ب گفته شما من برای ویزای جستجوی کار نیازی به مدرک زبانی ندارم. فقط در حدی بلد باشم که بتونم تو مصاحبه جوابشونو بدم)

  پاسخ
 6. setare

  سلام خسته نباشین. توضیحاتتون عالین
  یه سوال داشتم
  همسرم وقت سفارت زده برای جستجوی کار میخواستم بدونم اگه آلمان بره چند وقت بعد من و پسرم میتونیم بریم پیشش. همین که کار پیدا کرد میتونیم بریم؟

  پاسخ
 7. setare

  با سلام آرزوی موفقیت خدمت شما
  سوالی داشتم از خدمتتون ممنون میشم کامل توضیح بدین
  همسرم برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کرده. میخواستم بدونم اگه همسرم بره آلمان من و پسرم کی میتونیم بریم پیشش. بعد اینکه کار پیدا شد یا… لطفا توضیح بدین

  پاسخ
  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام، برای هر کسی و هر تخصصی و هر رشته ای متفاوته، شما می‌تونید از سایت‌های کاریابی شغل‌های مختلف رو جستجو کنید.
   سایت‌های کاریابی معروف:
   LinkedIn
   Xing
   Stepstone
   Indeed
   http://www.jobsinnetwork.com/
   و خیلی های دیگه که خودتون می‌تونین تو گوگل سرچ کنین و پیدا کنین.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *