آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت اول

Job Seeker Visa

یه ویزا (البته از نوع اقامتی) برای آلمان وجود داره به اسم ویزای جستجوی کار. یک ویزای ۶ ماهه که به شما فرصت اقامت در آلمان مثل یک شهروند، شرکت در مصاحبه‌های کاری و عقد قرارداد کاری رو میده. البته با این نوع ویزا شما اجازه کار ندارید. بعد از عقد قرارداد، باید به اداره مهاجرت مراجعه کنید و امور اداری مربوطه رو پیگیری کنید.

صحبت‌هایی هم در مورد تمدید این ویزا تا یک سال وجود داره که از طرف سازمان مهاجرت رد شده و قانون کلی در این رابطه وجود نداره، کاملاً فرد به فرد، پرونده به پرونده این شرایط و برخورد اداره مهاجرت (آسلندر) متفاوت بوده.

خب این ویزا از کجا شروع می‌شه و چطوری می‌شه برای این ویزا اقدام کرد؟

از گرفتن نوبت مصاحبه از سفارت آلمان در کشوری که در اون اقامت دارید.

حالا چرا این رو گفتم، خیلی زیاد دیده شده این سوال که بریم از سفارت آلمان در ترکیه اقدام کنیم، در صورتی که اقامت ترکیه رو داشته باشید شدنیه. در غیر این صورت خیر.

گرفتن این ویزا چقدر طول می‌کشه؟

دو زمان انتظار برای این ویزا وجود داره،

 • انتظار اول، انتظار برای نوبت مصاحبه توسط سفارت آلمان.
 • انتظار دوم بعد از مصاحبه تا دریافت ویزا.

در مورد اول، خود سفارت آلمان یک فایل رو روی سایتش گذاشته، زمان احتمالی وقت سفارت رو مشخص می‌کنه. که البته “بیش از ۱۲ ماه” تقریب درستی به ما نمیده، می‌تونه ۱۲ ماه و ۱ روز باشه، می‌تونه ۱۲ ماه و چند سال باشه! هیچ تقریبی هم در دست نیست.

زمان مصاحبه کی مشخص می‌شه؟ حدوداً یک ماه قبل از روز مصاحبه شما، به شما ایمیل می‌شه.

نکته مهم:

فقط و فقط و فقط، ویزای شنگن به ویزامتریک منتقل شده، سایر اقامت‌های کاری، تحصیلی، پیوست خانواده منحصراً توسط خود سفارت مدیریت می‌شه.

نکته مهم بعدی:

هیچ راهی برای دور زدن سفارت وجود نداره واقعاً، شما نمی‌تونین وقت شنگن بگیرید و مدارک اقامت کاری ببرید. با این کار موقعیت رو برای همه ایرانی‌ها تحت تاثیر قرار میدین.

نکته مهم‌تر بعدی:

دعوتنامه کاری برای شرکت در جلسه کاری یا کنفرانس، جز ویزای شنگن هست و ویزای اقامتی محسوب نمی‌شه و نمی‌تونید با ویزای شنگن وارد آلمان بشید و به اقامت دائم یا اجازه کار تبدیل کنید.

بریم سراغ نحوه گرفتن وقت سفارت:

وقتی لینک تعیین وقت سفارت آلمان رو باز کنید، هم زبان آلمانی، هم انگلیسی و هم فارسی رو خواهید دید. پس پیدا کردن قسمتی که مربوط به گرفتن وقت مصاحبه است راحته.

Visa-Termine – langfristige Aufenthalte

Visa-appointments – long term stays

سیستم تعیین وقت آنلاین سفارت آلمان

من همیشه زبان انگلیسی رو انتخاب می‌کنم، چون متاسفانه هنوز آلمانی رو خوب یاد نگرفتم.*

روی لینک مربوطه که کلیک کنید، سه گزینه خواهید داشت که البته این صفحه به زبان فارسی موجود نیست. من حالت انگلیسی رو انتخاب کردم و هر سه گزینه رو برای شما شرح میدم.

German Embassy Tehran

گزینه اول مربوط به ویزای پیوست خانواده است، یعنی همسر و فرزند کسی که در آلمان ساکنه.

گزینه دوم، مشخصه! مربوط به ویزای دانشجویی و فرصت مطالعاتیه.

می‌رسیم به گزینه سوم، اون صف انتظار عجیب برای ویزای جستجوی کار، ویزای کار، بلوکارت و ….

صحبت ما در مورد ویزای جستجوی کار بود، پس میشه همین گزینه سوم، البته اگر وقتی شما سایت رو باز کردین ترتیب با این عکس متفاوت بود، من تعیین‌کننده ترتیب نیستم، دنبال کلمه job seeker یا blue card باشید.

Job Seeker Visa

همونطوری که می‌بینید، اطلاعات مورد نیاز هم ساده است. اسم و فامیل بر اساس پاسپورت، آدرس ایمیل معتبر که بتونین همیشه بهش دسترسی داشته باشید و خیالتون ازش راحت باشه. شماره پاسپورت، شماره موبایل

اگر تو این فاصله که نوبت مصاحبه‌تون رسید، پاسپورت رو عوض کردین چی می‌شه؟ هیچ مشکلی نیست، با هر دو پاسپورت برای مصاحبه حاضر می‌شید. پاسپورت قدیمی برای مطابفت دادن اطلاعات برای ورود شما به سفارت و پاسپورت جدید برای بقیه موارد.

 

– – –

من از اینکه ایران آلمانی یاد نگرفتم، واقعاً پشیمونم. جدا از اینکه وقتی تو آلمان درگیر کار و زندگی بشید، زمان کمتری برای یادگیری زبان پیدا می‌کنید، دونستن زبان آلمانی برای پیش بردن کارای اداری خیلی مهمه. مورد بعدی اینکه هزینه یادگیری زبان در ایران به مراتب کمتر از آلمانه. اشتباه من رو شما تکرار نکنید، حتی اگر رشته کامپیوتر و IT هستید. دونستن زبان آلمانی حتی فرصت‌های شغلی شما رو چند برابر می‌کنه. بالاخره شما دارید وارد کشور آلمانی زبان می‌شید و زبان رسمی کشور آلمانیه!

– – –

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت اول

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت دوم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت سوم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت چهارم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت پنجم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت ششم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت هفتم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت هشتم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت نهم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت دهم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت یازدهم

آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت دوازدهم

آلمان – اقامت بلند مدت – بلوکارت

آلمان – اقامت بلند مدت – مصاحبه سفارت

– – –

پی‌نوشت ۱: قطعاً همش همین نبود، این صورت پست‌ها دنباله‌دار خواهند بود. تا روز مصاحبه و حتی بعد از ورود به آلمان.

پی‌نوشت ۲: همه جا می‌گن رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات، با زبان انگلیسی پذیرفته می‌شن، ولی هیچ‌کسی به شما نمی‌گه منظور از رشته کامپیوتر و IT تخصص‌های برنامه‌نویسی و گاهی هم شبکه است. علاوه بر این، کسی به شما نمی‌گه همون‌قدر که بازار کار برای انگلیسی زبان‌ها خوبه، همونقدر هم رقابت شدیدتره. از تمام کشورهای دنیا، حتی همین کشورهای همسایه آلمان، با ویزای جستجوی کار و با زبان انگلیسی برای تخصص‌های برنامه‌نویسی میان. به خصوص هندی‌ها که عجیب بازار آلمان رو پر کردن و نیروهای زبده‌ای هم هستن.

پی‌نوشت ۳: مدرک زبان مهم نیست، دانش زبان مهمه، توی سفارت با زبانی که ادعا کردین بلدین، باهاتون مصاحبه می‌کنن. البته بعداً در مورد مصاحبه سفارت بیشتر می‌نویسم.

50 فکر می‌کنند “آلمان – ویزای جستجوی کار – قسمت اول

 1. Mohamad

  خیلی اطلاعات با ارزشی بود و جالب بودن …
  و خیلی روان و خوب نوشته بودید
  چقدر خوب میشد اگه این اطلاعات با ارزش و اطلاعات دیگه در مورد انواع ویزا و سفارتهای مخلف رو در قالب یک اپلیکیشن موبایلی تحت عنوان ویزا یاب اراعه میدادید

 2. سعید

  با سلام
  من برنامه نویس هستم ومیخواستم از اواسط فروردین دنبال کار بگردم در خارج از ایران
  یه سری سوال برام پیش اومده ممنون میشم جواب بدین:
  ۱- تا اون جاییکه من میدونم اگه شرکتی من رو قبول کنه، کارهای ویزا و اقامت رو تسهیل میکنه این حالت، ولی
  با خوندن پست شما دچار سوال شدم که آیا
  من اگر با شرکتی به تفاهم برسم و آیا باز باید اون مراحل رو طی کنم یا نه؟به نظرتون باید من اقدامی کنم الان؟
  ۲- در مورد خونه و محل اقامت میشه یک راهنمایی بفرمایین که چجوری میشه خونه و یا اتاق
  پیدا کرد و اجاره کرد ؟ هزینه هاشون چجوریه؟
  ۳- میشه راحت سیم کارت خرید و هزینه اینرتنتشون رو چجوری بدیم؟
  ۴- فرضا من با ۱۵۰۰ یورو اومدم آلمان تا چه مدت این پول کفاف من رو میده؟ راههای انتقال پول از ایران به اونجا چجوریه؟ کارت اعتباری و حساب بانکی اینا چجوری میشه؟

  ببخشید که زیاد سوال پرسیدم و وققتون رو گرفتم
  خیلی ممنون میشم جواب بدین

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام، سوال‌هاتون رو یکی یکی جواب میدم:
   ۱- تا اون جاییکه من میدونم اگه شرکتی من رو قبول کنه، کارهای ویزا و اقامت رو تسهیل میکنه این حالت، ولی با خوندن پست شما دچار سوال شدم که آیا من اگر با شرکتی به تفاهم برسم و آیا باز باید اون مراحل رو طی کنم یا نه؟به نظرتون باید من اقدامی کنم الان؟
   معمولاً شرکت‌های کمی پیدا میشن که اسپانسر ویزا بشن. با توجه به اینکه نوبت مصاحبه برای ویزای جاب سیکر، بلوکارت، ثبت شرکت همگی یک صف دارن، تسریع این مورد چیزی هست که من ندیدم اتفاق بیفته، شنیدم در موارد خیلی خاصی، با پیگیری وکیل اتفاق افتاده. این اطلاعات در مورد آلمانه، سایر کشورها شرایط متفاوتی دارن.

   ۲- در مورد خونه و محل اقامت میشه یک راهنمایی بفرمایین که چجوری میشه خونه و یا اتاق پیدا کرد و اجاره کرد ؟ هزینه هاشون چجوریه؟
   این مورد به نظرم سخت‌ترین کار در آلمانه. ولی به نسبت شانسی هم هست، بعضی از شرکت‌ها، برای محل اقامت هم کمک میکنن (در صورتی که شما با قرارداد کاری – بلوکارت اقدام کنید)، سایت‌های زیادی هستن که می‌شه اتاق یا خونه اجاره کرد. بستگی به بودجه شما داره این مورد. باز با جزییات بیشتری در این مورد در آینده می‌نویسم.

   ۳- میشه راحت سیم کارت خرید و هزینه اینرتنتشون رو چجوری بدیم؟
   خرید سیم کارت خیلی راحته، یه سیم کارت PREPAID یا میزان استفاده مد نظرتون راحت می‌تونین بگیرین. در ادامه در مورد شروع زندگی در آلمان هم می‌نویسم.

   ۴- فرضا من با ۱۵۰۰ یورو اومدم آلمان تا چه مدت این پول کفاف من رو میده؟ راههای انتقال پول از ایران به اونجا چجوریه؟ کارت اعتباری و حساب بانکی اینا چجوری میشه؟
   بستگی به سبک زندگی شما داره. من با ماهی ۵۰۰ یورو می‌تونم هزینه‌هام رو مدیریت کنم. از مبدا ایران تقریباً می‌شه گفت نمی‌شه هیچ پولی انتقال داد. بعضی از سوپرمارکت‌های ایرانی یا گروه‌های صرافی هستن که براشون ریال کارت به کارت می‌کنید و به شما یورو میدن.
   در آلمان، باز کردن حساب بانکی، وابسته به پیدا کردن خونه است. تا روزی که خونه / اتاق مناسب که قابلیت ثبت آدرس (ملده کردن) داشته باشین پیدا نکنین، و در شهرداری آدرستون رو ثبت نکنین و به اصطلاح ملده نکرده باشین، نمی‌تونین حساب بانکی باز کنین.

   هر سوال دیگه‌ای هم داشتین می‌تونین بپرسین.

   1. سعید

    دوباره سلام و خسته نباشید به خاطر راهنمایی های خیلی خوبتان
    من همچنان منتظرم که در مورد پیدا کردن اتاق و خونه بنویسید
    چون واقعا یک قسمت اساسی هستند در مهاجرت
    خیلی ممنون

 3. mansoor

  با سلام و عرض ادب. یه سوال داشتم در صورت امکان جواب بدین ممنون میشم. از شروع این مراحل ک فرمودین تا گرفتن ویزای کار در کل چقد هزینه میخواد تا آلمان برسی

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام و احترام، در یک پست در مورد تمام هزینه ها مینویسم، به صورت حدودی شما حدود ۶ هزار یورو پول داشته باشید به نظرم کافی باشه. اما در پست هزینه‌ها که با جزییات توضیح میدم، خودتون بهتر می‌تونید تخمین بزنید. چون برخی هزینه‌ها فرد به فرد متفاوت میشه.

 4. mansoor

  سلام مجدد و خسته نباشید یه چند تا سوال داشتم جواب بدین ممنون میشم
  من میخوام اقدام کنم زبان آلمانی یاد بگیرم میخواستم بدونم مکالمه آلمانی و یاد بگیرم و مسلط بشم . سفارت برم از من مدرک زبان آلمانی نمیخوان. یا باید حتما مدرکشم داشته باشم. چون شهر ما مدرکشو نمیدن برا همین پرسیدم

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سفارت در مورد مدرک برای ویزای جستجوی کار نوشته در صورت وجود (فعلاً) و در مورد بلوکارت، مدرک زبان مورد نیازه. پس بستگی به شرایط شما داره. آزمون زبان هم معمولاً یک روزه، تو فایل چک لیست مدارک نوشته شده چه آزمون هایی مورد قبوله و چه موسسه‌هایی اون آزمون رو برگزار می‌کنن. پس اگر پیش از مصاحبه قرارداد کاری گرفتین، باید به مدرک زبان هم فکر کنین. اگر هم برای ویزای جستجوی کار اقدام می‌کنین که توی مصاحبه با زبانی که خودتون میگید بلد هستین باهاتون مصاحبه میکنن، اگر هم کسی بگه هم آلمانی و هم انگلیسی رو بلده، با هر دو تا زبان باهاش مصاحبه می‌کنن.

 5. mansoor

  با سپاس از شما ک انقد خوب توضیح میدین. واقعا ممنون. ( پس ب گفته شما من برای ویزای جستجوی کار نیازی به مدرک زبانی ندارم. فقط در حدی بلد باشم که بتونم تو مصاحبه جوابشونو بدم)

 6. setare

  سلام خسته نباشین. توضیحاتتون عالین
  یه سوال داشتم
  همسرم وقت سفارت زده برای جستجوی کار میخواستم بدونم اگه آلمان بره چند وقت بعد من و پسرم میتونیم بریم پیشش. همین که کار پیدا کرد میتونیم بریم؟

 7. setare

  با سلام آرزوی موفقیت خدمت شما
  سوالی داشتم از خدمتتون ممنون میشم کامل توضیح بدین
  همسرم برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کرده. میخواستم بدونم اگه همسرم بره آلمان من و پسرم کی میتونیم بریم پیشش. بعد اینکه کار پیدا شد یا… لطفا توضیح بدین

 8. mansoor

  سلام و درود مجدد خدمت شما
  خواسم بدونم اوضاع کار اونور چطوره
  کدوم شهر ها بهترن برای کاریابی
  توضیح بدینن ممنون میشم

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام، برای هر کسی و هر تخصصی و هر رشته ای متفاوته، شما می‌تونید از سایت‌های کاریابی شغل‌های مختلف رو جستجو کنید.
   سایت‌های کاریابی معروف:
   LinkedIn
   Xing
   Stepstone
   Indeed
   http://www.jobsinnetwork.com/
   و خیلی های دیگه که خودتون می‌تونین تو گوگل سرچ کنین و پیدا کنین.

 9. mansoor

  سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار.
  خواسم بدونم عکس پاسپورت الان گرفته شه تا موقع وقت سفارتم ک حداقل یک ساله مشکلی پیش نمیاد.چون یه جا نوشته بودین نباید قدیمی تر از ۶ ماه باشه

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   عکس جدا از عکس پاسپورت باید ارائه بدین، دو قطعه، برای هر دسته مدارک، یک عکس بیومتریک، سایز ۳۵ در ۴۵ میلیمتر باید ارائه بدین. عکاسی‌ها می‌دونن عکس بیومتریک چیه، اگر نمی‌دونستن، سعی کنین جایی رو پیدا کنین که عکس بیومتریک رو بشناسن.

 10. mansoor

  خیلی ممنون خانم نصیحت کن. واقعا اطلاعات دقیقی میدین. راسی درمورد دعوت نامه هم چیزی میدونین
  یکی از فامیلای دورمون المان زندگی میکنه اگه ازش بخوام دعوت نامه رسمی بده ایا امکا داره . کلا از اونور اقدام کنه دعوت نامه بفرسته چقد طول میکشه دستم برسه. و اعتبارش چقده. و این ک چقد هزینه برا فامیلمون داره.
  ممنون میشم اگه اطلاعی داشتین توضیح بدین

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   دعوتنامه برای ویزای جستجوی کار؟ اگر بخوان هزینه های شما رو پشتیبانی کنن، دعوتنامه رسمی لازمه. برای اینکه فقط منزل ایشون اقامت داشته باشین، دعوتنامه غیررسمی کافیه. اما اطلاعات بیشتری در مورد دعوتنامه ندارم، هنوز خودم دعوتنامه نگرفتم برای خانواده که پروسه اش رو بدونم.

 11. mansoor

  اره برای ویزای جستجوی کار. میخوام دعوت نامه بگیرم اون تمکین مالی و نشون ندم. البته اگه میشه. فامیل دور میتونه دعوت نامه بفرسته.

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   تمکن مالی رو در هر صورت باید ارائه بدی، از یکی از دوستان من با وجود داشتن دعوتنامه رسمی خواستن. اما دیگه مبلغش اهمیت کمتری داره. صرفا از این جهت که نشون میده شما پول کافی برای خروج از کشور رو دارین (این ذهنیت منه). تمکن هم چون مثل گردش حساب نیست، شما میتونین با قرض گرفتن تا قبل از ۱۲ شب حساب رو به حد نساب برسونید، صبح روز بعد تمکن رو بگیرید و قرض ها رو پس بدید.

   در مورد دعوتنامه هم، در شرایط مد نظر شما، دعوتنامه رسمی لازمه. آلمان یک کشور ایالتی هستش و ممکنه هر شهر قوانین متفاوتی داشته باشه.

   این متن تجربه گرفتن دعوتنامه یکی از دوستان در برلینه:

   #تجربه_دعوتنامه
   برای اون دسته از دوستانی که احتمالا روال یا مدارک لازم برای صدور دعوتنامه رسمی (تضمین مالی) رو نمیدونن تجربه مو میذارم شاید مفید باشه:
   مدارکی که باید همراهتون باشه:
   ۱. فرم تکمیل شده درخواست (که از لینک شماره ۱ میتونین دریافت کنین)
   ۲. اصل و کپی از فیش حقوقی ۳ ماهه آخر.
   ۳. اصل کارت اقامت (بلوکارت) بعلاوه برگه سبزی که به نوعی هویت بلوکارت بحساب میاد و بلوکارت بدون اون برگه برای ادارات و پلیس سندیت نداره.
   ۴. اصل و کپی پاسپورت

   نکته خیلی مهم:
   اگه فیش حقوقی تون رو از اکانتی که شرکت در اختیار تون گذاشته پرینت گرفتین، حتما باید برید بانک و از بانک رسید بگیرید که مشخص کنه مبالغ مذکور تو فیش حقوقی دقیقا واریز شده به حساب تون). خانومه بهش میگفت bank statement. من توی ۵ دقیقه رفتم بانک و گرفتم.

   این موارد که گفتم لازم و کافی هستن (چون من هرچی مدرک و کاغذ از برگه ملده بگیرید تا قرارداد کار و خونه رو برده بودم. اما فقط همونا رو از من خواست و بازم برای اطمینان ازش پرسیدم دقیقا کدوماشون لازم هستن؟ و فقط همین ۴ مورد رو گفت)

   همراه داشتن مدارک زیر رو بازم توصیه میکنم چون ضرر نداره بردنشون!
   ۱٫ اصل و کپی برگه ملده (بنابه گفته کارمند اوسلندر، اونا خودشون آنلاین میتونن ملده رو چک کنن و اینکارو انجام میدن. اما اگه سرور سایت یا اینترنت شون به هر دلیلی اون روز یا لحظه مشکل داشته باشه، نمیتونن چک کنن. اونجاس که همراه داشتن این برگه بکار میاد)
   ۲٫ قرارداد کار. به هر دلیلی اگه سوال یا نقطه مبهمی بر بخورن، میتونن از قراردادتون چک کنن.

   یه سری نکته:
   ۱٫ فرم اصلی رو همونجا توی سالن انتظار پرینت شده گذاشتن. میتونین اونجا هم پر کنین. اما من توصیه میکنم اینکارو تو خونه انجام بدین که همه چی آماده باشه.
   ۲٫ هزینه صدور این برگه ۲۹ یورو هست [که همونطور که تو لینک شماره ۳ گفته] همونجا دستگاه داره هم میتونین نقد هم با کارت پرداخت کنین.
   ۳٫ من بازه ورود تا خروج رو یک ماهه در نظر گرفته بودم و تو فرم اصلی ثبت کردم. اما خانومه گفت یک ماه کافیه برای مهمونات؟ گفتم مگه سقفش چقدره؟ گفت ۳ ماه! گفتم خب پس! بزن ۳ ماه ?
   ۴٫ اصلا متراژ خونه، مبلغی که من اجاره میدم و… رو نه حساب کرد و نه چک! فقط فیش حقوقی رو چک کرد و گفت عدد خالص دریافتیت برای ما مهمه. و مهم اینه که خالص دریافتیت از حداقل عدد تعیین شده [توی لینک شماره ۲]، بیشتر باشه.
   ۵٫ اون برگه سبز رنگی که با بلوکارت بهمون میدن خیلی مهمه! در حفظ و نگهداریش کوشا باشین ? من ساعت ۸:۳۰ صب نوبت داشتم. بخاطر همون یه دونه برگه که همرام نبود، گفت نمیتونم صادر کنم. و دوباره برای ساعت ۱۲ ظهر نوبت داد و همراه بقیه مدارک بردم براش.
   ۶٫ دعوتنامه ای که صادر میشه، تا زمانی که اعتبار داره (برای من ۳ ماه) غیر قابل کنسل شدن هست (پس حواستون باشه برای کی دعوتنامه رسمی تقاضا میدین ?)

   لینک های مرتبط:
   ۱٫ لینک فرم اصلی (با قالب pdf میتونین اطلاعات رو داخلش تایپ کنین و بعد پرینت کنین): https://www.berlin.de/formularverzeichnis/?formular=/labo/zentrale-einwohnerangelegenheiten/_assets/antrag_ve-25_5_18.pdf
   ۲٫ لینک جدول حقوقی که طبق اون میتونین حساب کنین با توجه به خالص دریافتی ماهانه تون، چند نفر رو میتونین دعوت کنین: https://www.berlin.de/labo/_assets/buergerdienste/flyer_fuer_verpflichtungserklaerungen.pdf
   ۳٫ منبع اصلی که لینک‌های بالا رو ازش استخراج کردم و اطلاعات و مدارک کامل رو گذاشته. لینک گرفتن نوبت از اوسلندر هم توی همین صفحه هست: https://service.berlin.de/dienstleistung/120691/

   این تجربه مربوط به امروز مورخه ۵ ژانویه ۲۰۱۹ در شهر برلین هست.

 12. noyan

  salam.mataleb kheyli mofidan
  ye soal baram pish omad k shoma migin pol o mitonan bardaran. mage beloke nemikonan polo??!
  ye chanta soal dige daram lotfan javab bedin
  ۱٫ man reshtam tarbiyat badaniye vali mikham fani herfei beram madrak joshkari begiram o baragh kari. benazareton herfam ba madrakam yeki nabashe sefarat ghabol mikone?!?
  ۲٫ sabegheye karim maghaze mobail daram.javaz kasb sabegheye kari hesab mishe?!
  mamnon misham b soalatam javab bedin

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام
   برای تمکن مالی خیر، پولی بلوکه نمی‌شه، شما فقط لازمه به سفارت دارایی نقدی‌تون رو نشون بدین.

   ۱- ویزای جستجوی کار آلمان بر اساس مدرک دانشگاهی و سابقه کار مرتبط با مدرک دانشگاهی هست، مواردی که شما گفتین شامل ویزای جستجوی کار نمی‌شه.
   در مورد جوشکاری و برق‌کاری، فکر می‌کنم جز رشته‌های مورد نیاز کانادا یا استرالیا باشه، البته من خیلی پیگیر این دو تا کشور نبودم، فقط از دوستانی که پیگیر بودن شنیدم.
   اینکه آلمان برای این مشاغل و مدرک فنی حرفه‌ای ویزایی داشته باشه یا نه، اطلاعی ندارم متاسفانه. من دانشم در سطح تجربه خودمه که با مدرک ارشد رشته IT و سابقه کار مرتبط اقدام کردم.

   ۲- در مورد جواز کسب نمی‌دونم سابقه کار محسوب می‌شه یا نه. من خودم روزنامه رسمی هیئت مدیره شرکت رو داشتم، اما در کنارش گواهی اشتغال به کار رو هم آماده کردم.

 13. noyan

  yani man reshtam tarbiyat badaniye fagh bayad bara reshtam eghdam konam??
  pa b gofteye shoma man k reshtam tarbiyate o sabegheye kar ham nadaram eghdam nakonam??
  akhe pa mashaghel morede niyaz alman neveshte bod bargh kar, joshkar o… niyaz daran, ina k lisans nadare pa che jori bayad eghdam kard??!

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   من در مورد مشاغلی که مدرک دانشگاهی نیاز ندارن اطلاعی ندارم، فقط میدونم زبان آلمانی برای این تخصص‌ها اجباریه. فکر می‌کنم بهتر باشه در مورد ویزای پوما جستجو کنید.

 14. mansoor

  سلام خانوم نصیحت کن وقت بخیر. دوست منم لیسانس تربیت بدنی. برا ویزا هم اقدام کرده یعتی تازه وقت سفارت زده. سابقه ی کار هم نداره. پ بنظرتون رد میشه درخواستش.؟ یعنی تربیت بدنی جز رشته هایی نیست ک المان نیاز داشته باشه؟ یا بتونه کار پیدا کنه؟

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   من چون رشته خودم نبوده و پیگیر نبودم نمی‌دونم. قاعده کلی اینه که ویزای جاب سیکر برای نیروی متخصص (مدرک دانشگاهی و سابقه کار مرتبط با مدرک دانشگاهی) تعریف شده. در مورد اینکه آیا می‌تونن کار پیدا کنن یا نه، سایت‌های کاریابی رو که در یکی از پست‌ها معرفی کردم رو می‌تونن بررسی کنند. علاوه بر این خود آلمان یک لیست سفیدی از مشاغل و تخصص‌های مورد نیازش منتشر می‌کنه. من چون رشته‌ام IT هستش و می‌دونستم که جز رشته‌هایی هست که آلمان نیاز داره، دیگه پیگیر لیست سفید هم نبودم، می‌دونم تو گروه‌های تلگرامی مرتبط با مهاجرت می‌شه پیداش کرد.

 15. noyan

  سلام و احترام خدمت خانوم نصیحت کن. ازتون یه خواهش داشتم ک درمورد طرح (پوما) اطلاعاتی بذارین. هرجارو گشتم چیزی دست گیرم نشد ک چ جوریه و وقت سفارت چ جوری میشه گرفت شرایطش چیه؟ آیا هست یا ن. اگه بزرگواری کنین اطلاعات جامعی بذارین من و بقیه دوستان ممنونتون میشیم

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام، من متاسفانه هیچ اطلاعات و دانشی توی این زمینه ندارم. تمام پست‌هایی که گذاشتم ارتباط مستقیمی با تجربه‌های فردی ام داره. اگر منبعی پیدا کردم چشم، منتشر می‌کنم.

  2. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   من یه سری مطلب البته به زبان انگلیسی برای ویزای پوما پیدا کردم که در اولین فرصت ترجمه می‌کنم و توی وبلاگ می‌ذارم، لینک‌هایی که به نظرم مناسب اومد اینا هستن:
   توی این لینک قسمتی که عنوانش اینه: Graduates of vocational training courses
   https://www.make-it-in-germany.com/en/visa/kinds-of-visa/work/

   لیست سفید مربوطه:
   https://con.arbeitsagentur.de/prod/apok/ct/dam/download/documents/whitelist_ba015790.pdf

 16. setare

  سلام و خسته نباشید.
  میبخشید میخوام برا ویزای یادگیری زبان آلمانی اقدام کنم. شنیدم و یه جاهایی مطالعه کردم برا این ک بخوام زبان آلمانی یاد بگیرم میتونم ویزا بگیرم برا یه سری کشورا و از اون ویزا برا کار اقدام کنم تبدیل کنم ب ویزای کار
  ۱٫ ایا کشور آلمان همچین ویزایی میده؟ ( بالاخره شما سایت سفارت و زیر و رو کردین همچین چیزی دیدین؟)
  ۲٫ اطلاع دارین کدوم کشور برا یادگیری زبان آلمانی ویزا میده؟
  راهنمایی کنین ممنون میشم

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   من در مورد ویزای زبان متاسفانه اطلاعی ندارم. در مورد تبدیل ویزای زبان به ویزای کار هم محدودیت وجود داره (حداقل در آلمان) همه ایالت‌ها قبول نمی‌کنن و شما باید قوانین اداره مهاجرت (آسلندر) هر ایالت آلمان رو چک کنید.

 17. mansoor

  سلام و عرض احترام خانوم نصیحت کن
  همه سایتا درمورد ویزای پوما تحقیق کردیم ولی هیچی ننوشته بودن فقط یه سری جاها گفتن همچین چیزی هست
  ولی متاسفانه اطلاع نداریم شرایطش چیه. چطور میشه اقدام کرد. مدارک چیا میخوان.
  اگه لطف کنین اطلاعاتی درموردش بذارین ممنونتون میشیم. خیلیا دنبال این طرح هستن. با کارتون ب خیلیا کمک میکنین.
  سپاس فراوان

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام، من متاسفانه هیچ اطلاعات و دانشی توی این زمینه ندارم. تمام پست‌هایی که گذاشتم ارتباط مستقیمی با تجربه‌های فردی ام داره. واقعاً در توانم نیست که در مورد چیزی که دانشی ندارم، بنویسم. به خصوص که هر اشتباه در این زمینه، بازی کردن با سرنوشت و آینده آدماست

   من یه سری مطلب البته به زبان انگلیسی برای ویزای پوما پیدا کردم، لینک‌هایی که به نظرم مناسب اومد اینا هستن:
   توی این لینک قسمتی که عنوانش اینه: Graduates of vocational training courses
   https://www.make-it-in-germany.com/en/visa/kinds-of-visa/work/

   لیست سفید مربوطه:
   https://con.arbeitsagentur.de/prod/apok/ct/dam/download/documents/whitelist_ba015790.pdf

 18. سیما

  سلام ببخشید من در اولین قدم که میخوام وقت سفارت بگیرم از سایت مربوطه، فقط همین عکسی که گذاشتین یعنی اسم و فامیل و شماره پاسپورت رو بزنم کافیه دیگه؟ سایر مدارک رو باید توی این دوازده ماه تا روز مصاحبه اماده کنم؟
  ینی منظورم اینه که در مرحله اول هیچ مدرکی لازم نیست آپلود بشه؟

 19. Hamid

  سلام خانم سمانه… ممنون از پاسخ های خوبتون چون خیلی ها هستن ک میخان اقدام کنن و براشون سوال پیش میاد مثل من.
  ممنون از وقتی ک میذارید، خاستم بدونم اول اینکه آماده کردن مدارک (ترجمه،تایید،پر کردن فرم)رو ب ترتیب میشه توضیح بدید ک کجاها باید بریم؟؟
  و دوم اینکه ، پول تمکن مالی رو میشه بعد از دریافت ایمیل دوم واریز کرد؟ و حساب خاصی باید باشه یا فرق نداره؟؟
  پیشاپیش ممنون از شما

  1. سمانه نصیحت‌کن نویسنده

   سلام، لطفاً کل پست‌های مربوطه رو بخونید، من در دسته‌بندی مهاجرت به آلمان، ۲۳ پست در همین موارد با جزییات و تک‌تک موارد چک‌لیست نوشتم.

   مدارک اول از همه باید ترجمه بشن، ترجمه‌ها باید به تایید سفارت برسن. فرم درخواست رو شما روز قبل از سفارت هم می‌تونید تکمیل کنید، چون اطلاعات رو قبلش جمع‌آوری کردین.

   کاری که من خودم انجام دادم، چک‌لیست رو گذاشتم کنارم، بررسی کردم چه چیزهایی رو باید فراهم کنم، زمان‌بندی هر کدوم رو بررسی کردم. مثلاُ من ترجمه‌هام رو از چندین ماه قبل انجام داده بودم، البته کمتر از ۶ ماه، چون اطلاعی که از دارالترجمه و مهرهای رسمی داشتم که هر ۶ ماه تغییر می‌کنن.

   تمکن مالی، باید حساب خود شما باشه (یه حساب معمولی)، فعلاً تمکن نیازه که می‌تونین ۲۴ ساعت پول رو توی حساب بذارین و روز بعدش تمکن مالی بگیرید (قانون بانک، هر روزی که تمکن بگیرید، موجودی تا ساعت ۱۱:۵۹ شب قبل رو نشون می‌ده). حتماْ چک‌لیست مدارک (به آلمانی – از سایت سفارت) رو هر ماه بررسی کنید که در صورت تغییر تمکن به گردش حساب، بتونین مدرک مورد نیاز رو تهیه کنید

   اما مورد مهم اینه که، شما در زمان ورود به آلمان، مبلغ تمکن رو به یورو باید همراه خودتون داشته باشید، به صورت اتفاقی توسط پلیس گذرنامه چک می‌شه.

   موفق باشید.

 20. علیرضا

  سلام یه سوال داشتم می‌دونم از تاریخ پست زمان زیادی میگذره

  برای اقدام به مهاجرت باید به ترتیب همین پست شما جلو بریم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *