رویداد آخر هفته استارتاپی در حوزه کشاورزی

agricstartup

آخرین آخر هفته پر از رویداد و هیجان استارتاپی سال ۹۳ برای من اختصاص داشت به رویداد آخر هفته استارتاپی در حوزه کشاورزی که ۲۰ تا ۲۲ اسفند در شیراز برگزار شد.

این رویداد که در نوع خودش اولین رویداد استارتاپی حوزه کشاورزی بود، هم از نظر حوزه کاری و هم از نظر اشتیاق شرکت‌کنندگان برای راه‌اندازی کسب و کار تجربه نابی برای من به همراه داشت.

این رویداد با حمایت شرکت‌ها و سازمان‌های زیر برگزار شد:

 1. کمیته امداد
 2. بانک کشاورزی
 3. دانشگاه بعثت
 4. شرکت داده‌نگار داتیس پارس
 5. شرکت سبزکاشت مهر آسیا
 6. بخش ترویج دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز

در این رویداد، من به عنوان منتور و تسهیلگر (غیررسمی) رویداد حضور داشتم. در این رویداد ۱۰۷ شرکت کننده حضور داشتن که درصد بالایی شون متخصص یا دانشجوی گرایش‌های مختلف حوزه کشاورزی بودن. بین این افراد حتی شرکت کنندگانی حضور داشتند که کشاورز بودن و واقعاً جالب بود که اومده بودن تا یاد بگیرن چطوری میتونن ایده ای که دارن رو برای رفع مشکلشون پیاده‌سازی کنن.

۴۷ ایده در این رویداد ارائه شد که در حوزه‌های مرتبط با صنایع غذایی، کشاورزی، تصفیه آب، دستگاه خاک‌ورز و خیلی ایده‌های دیگه که همشون در خاطرم نیست.

جالب‌ترین موضوع شاید جوان‌ترین ایده‌پرداز و شرکت‌کننده بود که یک دختر ۶ ساله بود. ایده این دختر در مورد طراحی یک مکانیزم بود که به گیاه به میزان مورد نظرش آب بدیم. برای من جالب بود که چطور یک دختر بچه ۶ ساله اینقدر با اعتماد به نفس هم ایده ارائه کرد و هم به سخنرانی‌ها گوش می‌داد و وقتی می‌پرسیدم چه نتیجه‌ای گرفتین، میومد روی سن و نتیجه‌گیری رو می‌گفت.

با توجه به تعداد شرکت‌کننده‌ها، ۱۵ تیم ۳ تا ۷ نفره تشکیل شد.

 1. همیار کشاوررز
 2. دستیار کشاورز
 3. کاهش مصرف سموم در تولیدات کشاورزی
 4. برقراری زنجیره مستقیم تولید و مصرف محصولات سالم و طبیعی
 5. تولید و فراوری گیاه فیسالیس
 6. تولید خوراک طیور و ماهیان از ضایعات گندم
 7. خاک‌ورز مرکب با تیغه‌های غیر همسطح
 8. پودر دوغ
 9. راکتور مکانیزه تولید ورمی کمپوست
 10. ترشی قارچ
 11. محلی‌جات
 12. تهیه پکتین از ضایعات کارخانجات
 13. اثر پالس الکتریکی بر افزایش طول عمر مواد غذایی
 14. وب‌کشت
 15. علف هرز

در ادامه تیم همیار کشاورز و دستیار کشاورز با هم تلفیق شدن و روی یک ایده کار کردن.

agricstartup

بعد از ۳ روز یا ۵۴ ساعت تلاش، رسیدیم به زمان ارائه ایده‌ها و پس از پایان زمان ارائه و داوری، به ترتیب ۷ تیم برتر معرفی شدند. البته تیم سوم و چهارم با امتیاز برابر هر دو به عنوان تیم سوم معرفی شدند.

جوایز تیم‌ها بدین صورت بود:

 1. وام ۱۵ میلیون تومانی با بهره ۴% برای ۷ تیم برتر
 2. یک نیم سکه + ۱ میلیون تومان هدیه به تیم اول
 3. یک نیم سکه + ۸۰۰ هزار تومان هدیه به تیم دوم
 4. یک ربع سکه + ۶۰۰ هزار تومان تیم سوم
 5. یک ربع سکه + ۶۰۰ هزتر تومان تیم سوم

آقای مهندس اسدسنگابی مدیرعامل گروه تولیدی پردیس هم به تمامی برگزارکنندگان، مربیان و شرکت‌کنندگان پکیج هدیه و عیدی شامل کارت پستال، تقویم رومیزی و سررسید اهدا کردند.

برای معرفی ۷ تیم برتر، آقای دکتر زمانی از داوران اسامی ۷ تیم برتر رو اعلام کردند:

۱- فرآوری ضایعات گندم سیلوها جهت تولید خوراک طیور و آبزیان

۲- پودر دوغ

۳- ترشی قارچ

۳- خاک‌ورز مرکب با تیغه‌های غیرهمسطح

۴- تولید و فراوری گیاه فیسالیس

۵- اثر پالس الکتریکی بر افزایش طول عمر مواد غذایی

۶- کاهش مصرف سموم در تولیدات کشاورزی

علاوه بر جوایز تیم‌ها، ایده‌های مختلف حامی، سرمایه‌گذار و شریک تجاری خود را از میان سرمایه‌گذاران و داوران رویداد پیدا کردند:

 • جناب آقای مهندس کرانی از داوران، به عنوان شریک تجاری با تیم پودر دوغ وارد مذاکره و عقد قرارداد شدند.
 • جناب آقای عارف از داوران، به عنوان سرمایه‌گذار با تیم تولید و فرآوری گیاه فیسالیس همکاری‌شون رو آغاز کردند.
 • جناب آقای مهندس معدلی از مرکز رشد خوشه فناوری صنایع مخابراتی از ایده اثر پالس الکتریکی بر افزایش طول عمر مواد غذایی حمایت کردند و این تیم در مرکز رشد پذیرفته شد.
 • شرکت داده نگار داتیس پارس از ایده همیار کشاورز حمایت کردند و بنا بر این شد که این تیم برای توسعه سایت مورد نظرشون با این شرکت همکاری کنند.

شاید در این رویداد، عبارات تخصصی حوزه کشاورزی زیاد به کار برده می‌شد، اما چون مرتبط با یکی از نیازهای پایه افراد یعنی کشاورزی و زنجیره تامین غذا بود، به راحتی می‌شد تمامی مطالب رو درک کرد.

یکی از سخت‌ترین کارها شاید این باشه که برای شرکت‌کنندگان به خصوص کسانی که تجربه چند ساله در بازار کار دارن، توضیح بدی که چرا استفاده از بوم مدل کسب و کار براشون لازمه. یکی از تیم‌ها توی توضیح اولیه به مربیان اعلام کردند که ما بوم مدل کسب و کار رو گذاشتیم کنار و رفتیم سراغ طرح توجیهی، چند ساعت اول روز پنجشنبه شاید سخت‌ترین ساعات برای مربیان بود تا براشون توضیح بدیم که طرح توجیهی چند مرحله بعد هست و شما اول مشتری و ارزشتون رو شناسایی کنین و اعتبارسنجی کنین.

کار سخت بعدی این بود که براشون توضیح بدیم که چرا باید از استیکی نوت‌ها با رنگ‌های مختلف استفاده کنند.

یک کار سخت دیگه هم وجود داشت به علت روحیه آکادمیک برخی از شرکت‌کنندگان که بتونیم روحیه تئوری رو از ذهنشون خارج کنیم و به سمت عملگرایی هدایتشون کنیم. که به نظر خودم با توجه به اینکه بیشتر ایده‌ها تولیدی بود، تقریباً این مورد با موفقیت انجام شد.

یک روحیه بسیار قابل توجه بین شرکت‌کنندگان این رویداد، فروتنی بسیار زیاد، پشتکار و تلاش بی‌وقفه بود که من تا حالا تو هیچ رویداد و هیچ شهر دیگه‌ای چنین روحیه‌ای رو ندیده بودم و خوشحالم که تونستم کنار این عزیزان باشم.

یکی دیگه از وجه تمایزهای این رویداد با سایر رویدادهایی که من در اونها حضور داشتم، کادر اجرایی و برگزارکننده‌های رویداد بودن.

مورد اول این بود که سه نفر از کادر اجرایی خانواده درجه ۱ برگزارکننده‌ها بودن و اینکه یک خانواده از فعالیت‌های استارتاپی حمایت کنه واقعاً قابل تقدیره. یکی از اعضای کادر اجرایی هم که نائب قهرمان (مدال نقره) جهانی در رشته جوجیتسو داشت.

مورد دوم این بود که دو نفر از برگزارکننده‌های رویداد دکترا داشتند و دو نفر دیگه هم مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت‌هایی بودند که در حوزه فعالیت خودشون یکی از بهترین و بزرگترین شرکت‌ها در کل ایران هستند و پروژه‌های زیادی رو انجام دادند. روحیه برگزارکنندگان این رویداد که خودشون حتی از شرکت‌کنندگان پذیرایی می‌کردند و با روی خوش انتقادها رو پاسخ می‌دادن واقعاً قابل تقدیر بود.

در نهایت خیلی خوشحالم که افتخار حضور کنار این بزرگان رو داشتم. هم داوران، هم برگزارکنندگان و بزرگوارتر از همه، شرکت‌کنندگان رویداد.

اشتراک گذاری: