همایش طراحی واکنش‌گرا

RWDConf92

اولین همایش تخصصی طراحی واکنش‌گرا هم برگزار شد. شاید این عبارت براتون ملموس نباشه یا براتون سوال باشه که واکنش‌گرا یعنی چی؟ شاید راحت‌تر باشه از عبارت انگلیسی استفاده کرد. Responsive Web Design عبارت انگلیسی هست که به طراحی واکنش‌گرا ترجمه شده است.

یکی از سوالاتی که زیاد از من پرسیده میشه این هست که چطوری این همه راه رو از شیراز میای برای همایش؟ و جواب تنها یک جمله است: “کسب تخصص، آموزش و یادگیری از متخصص‌ترین‌های این عرصه تنها راه تقویت انگیزه و موفق شدن هست.” اینکه اخیراً فرصت حضور در همایش‌های تخصصی شاخه تخصصی خودم رو پیدا کردم، واقعاً تلاش، پشتکار، انگیزه و انرژی من فزونی پیدا کرده و امیدوارم خیلی خیلی بادقت‌تر پله‌های پیشرفت رو طی کنم.

این پست نه در مورد تخصص من هست، نه در مورد پیشرفت، دوست دارم یه معرفی اجمالی از این همایش داشته باشم و مباحثی که سخنرانان مطرح کردن. از اونجایی‌که برنامه صفر و یک اسپانسر پوشش ویدیویی این همایش بودن، به صلاحدید برگزارکنندگان پس از ارائه فیلم‌ها به شرکت‌کنندگان، تا اواخر آذر این ویدیوها در اختیار تمامی علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

اولین همایش طراحی واکنش‌گرا، با سخنان آغازین آقای مجید علوی‌زاده شروع شد. پس از معرفی آغازین، آقای دکتر که متاسفانه نامشون خاطرم نیست، از مسئولان پارک علم و فناوری که شاخه تخصصی خودشون زیست و بیوشیمی بود یه سخنرانی کوتاه داشتن و به قول خودشون که سررشته‌ای از مباحث طراحی وب نداشتن این عرصه ظاهراً یکی از مهم‌ترین عرصه‌های دنیای امروز است.

محسن براتی ارائه خودش رو در مورد “طراحی موبایل اپلیکیشن برای دستگاه‌های مختلف با استفاده از Media Query” شروع کرد. آقای براتی، با اسلایدهای بسیار جذاب، و با مفاهیم پایه، خیلی خوب مقدمات طراحی واکنش‌گرا برای اپلیکیشن‌های موبایل رو ارائه کردن. پس از اون، آقای شاهو طوفانی، با موضوع “طراحی قالب واکنش‌گرا و استفاده از گرید فریم‌ورک‌های موجود جهت طراحی واکنش‌گرا”، به صورت تخصصی مفاهیم گرید رو بیان کردن. ارائه ایشون جنبه تخصصی داشت و اگر تا حالا با هیچ سیستم گریدی کار نکرده باشین ارائه یه کم سنگین میشه. اما با ارائه خوب ایشون می‌تونین مفاهیم رو جذب کنید و با اندکی مطالعه بیشتر به طور کامل درک کنید. یادتون باشه، کلید راه این مسیر، کدنویسی است. ارائه سوم، با موضوع “استفاده از CSS Preprocessor ها برای طراحی واکنش‌گرا”، توسط امیرعباس عبدالعلی ارائه شد. آقای عبدالعلی با روش به جا و مناسب مثال کدنویسی مباحث مربوطه رو توضیح دادن. تسلط آقای عبدالعلی روی مطالب به حدی بالاست که قدرت درک شنونده رو با انرژی زیاد بالا می‌بره. عمق سخنان ارائه‌شون رو به صورت ملموس میشه درک کرد.

جادی، که معرف حضور همه هست، به نمایندگی از مبین‌نت، اسپانسر اینترنت این همایش، توضیحاتی در مورد مبین‌نت برای شرکت‌کنندگان ارائه کرد. در ادامه همایش، آقای پرهام باغستانی، با موضوع “تجربه کاربری و استراتژی محتوی در طراحی واکنش‌گرا” به سخنرانی پرداختند. تجربه کاربری یکی از مهم‌ترین مباحث طراحی‌های سایت هست که بایستی به این مورد دقت شود. در ادامه، سالار کابلی، پس از معرفی اسپانسرها، توضیحاتی در مورد سایت همایش که واکنش‌گرا هست ارائه کرد.

در ادامه برنامه امیر سروری، در مورد “راه‌های بهینه‌سازی و استفاده از تصاویر در طراحی واکنش‌گرا” صحبت کرد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سایت تصاویرش هستن که آقای سروری در مورد این موارد خیلی کامل توضیح داد. آرش میلانی، مثل همیشه با آرامش و هیجان خاص ارائه‌های خودش، “استفاده از Flexbox در طراحی واکنش‌گرا” رو ارائه داد که به قولی در ابتدا این ابزار واسه راحتی کار خیلی خوبه و کمک می‌کنه طراحی واکنش‌‌گرا خیلی ساده‌تر و دلچسب‌تر بشه.

فقط یک ارائه مونده، ارائه‌ای که من بیشتر از همه منتظرش بودم، “تایپوگرافی در طراحی واکنش‌گرا” با ارائه بسیار خوب سالار کابلی عزیز. نظر شخصی من این هست که یکی از ابعاد تایپوگرافی، موضوعات انسان‌شناختی و شناخت نحوه یادگیری و آموزش انسان‌هاست و از اونجایی که فیلد کاری من در HCI، همین شاخه‌های انسانی هست، به شدت به موضوع تایپوگرافی علاقه دارم. امیدوارم بتونم بعد از این خیلی بیشتر در مورد این مباحث یاد بگیرم.

یه تفاوت خاص و عمده این همایش، پخش آنلاین برای شرکت‌کننده‌های آنلاین بود. خیلی خوشحالم که تونستم توی این همایش شرکت کنم و راهی رو که توش قدم گذاشتم خیلی خیلی شفاف‌تر و دقیق‌تر از قبل دیدم. با یادگیری مطالبی که در همایش سخنرانان ارائه کردن، حداقل فهمیدم خیلی مسیرها رو طی کردن دوباره کاری میشه و خیلی تخصصی‌تر می‌تونم پیش برم.

امیدوارم بتونم آموخته‌هام رو برای اولین بار در قالب همین وبلاگ که دارم آماده‌اش می‌کنم پیاده‌سازی کنم. از همین جا، به آقای علوی‌زاده، آقای کابلی و آقای ونکی، یه خسته نباشید و خدا قوت میگم. همایش خیلی خوب و پرمحتوایی برگزار کردن. همینطور به بقیه اعضای کادر اجرایی که اسامی‌شون رو نمی‌دونم، خدا قوت میگم. سخنرانان عزیز این همایش هم که تنها حرفی که میشه زد این هست که: “شما فوق‌العاده هستین.”

اشتراک گذاری: